preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
RASPORED SATI
UPUTE ZA KORIŠTENJE TABLETA

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

VAŽNI DOKUMENTI
Brojač posjeta
Ispis statistike od 22. 1. 2024.

Ukupno: 10253
Ovaj mjesec: 2054
Ovaj tjedan: 582
Danas: 14
Novosti iz škole

Međunarodni dan tolerancije

Smatrate li se tolerantnom osobom? Možete li promijeniti sebe i naučiti se prihvaćati druge takvima kakvi jesu? Možda je upravo ovaj dan motivacija da preispitamo sebe i odlučimo se biti tolerantniji spram drugih.


16. studenoga obilježavamo Međunarodni dan tolerancije

 

TOLERANCIJA  potječe  od grčke riječi tolerare  što znači ponositi, trpjeti i uvažavati tuđe mišljenje i uvjerenje

Prema UNESCOvoj definiciji tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi. Zasnovana je na znanju, otvorenosti, komunikaciji i slobodi mišljenja, savjesti i uvjerenju. Tolerancija je harmonija u različitostima. Biti tolerantan znači biti slobodan, čvrsto se držati svojih uvjerenja i prihvaćati da se i drugi drže svojih. To znači prihvaćanje činjenice da ljudska bića, prirodno različita u svojim nastupima, situacijama, govoru, ponašanju i vrijednostima imaju pravo živjeti u miru i da budu kakvi jesu.

TOLERANCIJAje sredstvo u izgradnji nenasilnoga društva koje ne odobrava i ne dozvoljava nasilje i prisilu.

Tolerancija prema drugim ljudima, vjerovanjima, idejama ili načinima života, uz uvjerenje da ono što mi mislimo, vjerujemo ili cijenimo nije nužno bolje od onoga što misle, vjeruju ili cijene drugi ljudi, temeljni je uvjet za razvoj društva čiji će članovi dijeliti odgovornost za uvažavanje različitosti drugih ljudi, pa se stoga i zalagati za snošljivost prema njima, a time i za bolju kvalitetu življenja svih nas.

STRAH rađa odbojnost, netrpeljivost, neprijateljstvo.

STEREOTIPIse odnose na rasprostranjena uvjerenja ili misli o određenoj ljudskoj zajednici; stereotip je karakterističan primjer kako nekog svrstati u određenu grupu prema njihovom ponašanju, navikama, itd.

Stereotipi se temelje na predodžbama usvojenim u školi, kroz masovne medije ili kod kuće, koje prelaze u generaliziranje svih onih koji bi mogli biti s time povezani.

PREDRASUDEmogu biti pozitivne ili negativne. Njima osuđujemo ljude bez prethodnog upoznavanja. Učimo ih kao dio naše socijalizacije, teško su promjenjive, gotovo da ih je nemoguće iskorijeniti. Zbog toga je važno biti svjestan da ih posjedujemo.

Predrasude i stereotipi su sheme pomoću kojih bolje razumijemo stvarnost; kada stvarnost ne odgovara predrasudi, našem umu je lakše izmijeniti pravo stanje stvari, nego predrasude.

DISKRIMINACIJAje predrasuda u djelovanju

TOLERANTNOŠĆUpostajemo svjesni da je raznolikost ljudsko bogatstvo. Učeći o drugima postajemo tolerantni prema onome što je različito.

Edukacija i tolerancija vodi životu u zajednici u kojoj se različitosti prožimaju na takav način da izgrađuju povjerenje i zajedništvo.

NETOLERANCIJAje nedostatak poštovanja za tuđe navike i vjerovanja. Očituje se u tome što netko nije voljan dopustiti drugim ljudima djelovati na drugačiji način ili imati drugačija mišljenja.

Forum za slobodu odgoja povodom Dana tolerancije pokrenuo je kampanju 'Oboji svijet šarenim bojama tolerancije' čiji je cilj podići svijest o važnosti tolerancije u svakidašnjem životu te osobnu predanost u promicanju tolerancije u svojoj okolini. Jedna od aktivnosti kampanje je potaknuti škole da teme nenasilja i tolerancije uvrste u nastavu  i tako potaknu učenike da jedni prema drugim da budu tolerantniji.

 Više o kampanji i načinima na koje ju možete poduprijeti pogledajte na www.fso.hr/tolerancija



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Administrator   datum: 15. 11. 2010.




preskoči na navigaciju