« Ožujak 2024 »

Međunarodno natjecanje iz matematike - Klokan bez granica 2012.

NATJECANJE ĆE SE ODRŽATI U ČETVRTAK ,
15.  ožujka  2012.  godine  u  12  sati  i  40   min, u kabinetu kemije na katu Tehničke škole.

Natjecatelji  prijepodnevne  smjene neće  biti  na  sedmom  satu  nastave, a  natjecatelji  poslijepodnevne  smjene neće biti  nazočni  na  prva  dva sata!

Više o osnivanju i pravilima sudjelovanja na natjecanju možete pročitati pod...

KLOKAN BEZ GRANICA

Početkom   1980. godine  Peter O, Holloran, profesor  matematike  u  Sydneyu,  odlučio  je  sastaviti  jedan  novi  tip  igre  u  australskim  razredima:
niz  matematičkih  zadataka  različitog  tipa, koji  se  mogu  ispravljati  računalom  i  na  koje  može  odgovarati  stotine  i  tisuće  učenika  istovremeno.

1991. godine  dva  francuska  profesora  odlučila  su  uvesti  tu  igru  u  Francusku  naslovljenu  KLOKAN  u  čast  svojih  prijatelja  Australaca.  Sedam  europskih  zemalja  odlučilo  je  ući  u  tu  avanturu   i  organizirati  natjecanja  u  svojim  zemljama.

1994. godine  osnovana  je  udruga  Klokan  bez  granica  s  upravom  od  šest  članova  i  Statutom  pohranjenim  u   Parizu. Kao  nevladina  organizacija  Udruga  sudjeluje  u  projektu  UNESCO. Natjecanje  se  organizira  na  šest  razina.

Glavna  je  zadaća  Udruge    organiziranje  natjecanja  koje  bi  populariziralo  matematiku  među  mladima. Moto  igre – natjecanja  je :  bez   selekcije, eliminacije  i  finala.

Natjecanje  se  organizira  svake  godine  u  ožujku ,  istog  dana , u  isto  vrijeme,  u  svim  zemljama  sudionicama.

Službeni  jezici  Klokana  su  francuski  i  engleski, a  pitanja  su  prevedena  na  jezike  zemalja  sudionica.

Pod  pokroviteljstvom  Hrvatskog  matematičkog  društva   17. ožujka  2011. godine  u  12  sati  i  30  minuta  održano  je  po  trinaesti  put  Međunarodno  natjecanje  „ Klokan  bez  granica „.  U  isto  vrijeme  s  približno  istim  zadacima  natjecali  su  se  učenici :

Armenije, Austrije, Belgije, Bugarske, Brazila, Bjelorusije, Kanade, Švicarske, Cipra, Češke, Njemačke, Ekvadora, Estonije, Španjolske, Pokrajine Katalonije, Finske, Francuske, Gruzije, Grčke, Hrvatske, Mađarske, Irana, Italije, Kirgistana, Kazahstana, Litve, Moldavije, Makedonije, Meksika, Nizozemske, Norveške, Pakistana, Poljske, Portorika, Portugala, Paragvaja, Rumunjske, Srbije, Rusije, Švedske, Slovenije, Slovačke, Ukrajine, Velike  Britanije, Sjedinjenih Američkih Država  i  Venezuele.

Kao  novi  članovi  pridružili  su  se  i  učenici  Obale  Bjelokosti, Kolumbije, Indonezije, Mongolije  i  Tunisa.

Prvo  natjecanje  u  Hrvatskoj  održano  je  1999. godine  u  8  škola   s  2000  učenika.

Prošle, 2011. godine,  u Hrvatskoj  je  natjecanje  održano  u  287  osnovnih  i  69  srednjih  škola  u  svim  županijama.

Ukupno  se  natjecalo  23953  učenika.

PROPOZICIJE

Za  skupine

CADETS (VIII  razred osnovne škole i I razred srednje  škole ) ,

JUNIORS ( II  i  III  razred  srednje  škole )   i

STUDENTS ( IV  razred  srednje  škole ) :

·      vrijeme  pisanja je  75 minuta

·       rješava  se  24  zadatka

·       džepna računala su  zabranjena

·      svaki  zadatak  ima  pet  ponuđenih  odgovora  od  kojih  je  samo      jedan  točan

·      prvih  osam  pitanja  nosi  po  3  boda, drugih  osam  po  4  boda, a  trećih  osam  po  5  bodova

·      ako  nijedan  odgovor  nije  zaokružen,  zadatak  donosi  0  bodova

·      ako  je  zaokruženi  odgovor  pogrešan,  oduzima  se  četvrtina  bodova  predviđena  za  taj zadatak

·      na  početku  svaki  sudionik  dobiva  24  boda,  kako  bi  se  izbjegli  negativni  bodovi

·      najveći  mogući  broj  bodova  je  120

Udruga  Klokan  bez  granica  se  samofinancira  od  sredstava  koje  uplaćuju  učenici  koji  se  žele  natjecati. Prikupljena  se  sredstva  koriste  za  organizaciju,  pripremu  zadataka  i  simbolične  poklone  svim  natjecateljima.

Najmanje  polovina  prikupljene  svote  mora  se  potrošiti  za  nagrade  najboljima.

Kao  i  svih   prethodnih  godina  učenici  sami  financiraju  natjecanje  sa  svotom  od  15 kn.

Županjska  gimnazija  već  nekoliko  godina  sudjeluje  na  ovom  natjecanju.  Svake  godine  nekoliko  naših  učenika  bude  nagrađeno.

(2010. je godine naš učenik Mario Makarević bio prvi u Hrvatskoj)

objavio: Administrator   datum: 20. 1. 2012.