„PUTEVIMA IVANA MEŠTROVIĆA“

U okviru međuškolskog projekta „Putevima Ivana Meštrovića“ učenici Gimnazije Županja posjetili su 28. veljače 2020. godine Spomen galeriju Ivana Meštrovića u Vrpolju, a nakon toga je u O.Š. „Ivana Brlić Mažuranić“ u Strizivojni održan završni dio projekta i evaluacija.

O projektu možete više pročitati u sadržaju obavijesti.

Projekt je realiziran kao oblik suradnje između nekoliko slavonskih škola koje sudjeluju u eksperimentalnom programu „Škola za život“. Uz učenike i nastavnike Gimnazije Županja, u projektu su sudjelovale O.Š. „Ivana Brlić Mažuranić“ Strizivojna, O.Š. Satnica Đakovačka, O.Š. „Mladost“ Osijek“ i O.Š. „Grigor Vitez“ Osijek.

Tijekom nekoliko mjeseci, istražujući životopis i stvaralaštvo Ivana Meštrovića, učenici Gimnazije Županja kroz sljedeće aktivnosti vrednovali su ulogu Ivana Meštrovića  u hrvatskoj kulturi: izrada lente života Ivana Meštrovića; izrada brošure o Ivanu Meštroviću i Kahoot kviza; provođenje istraživanja o poznavanju života i djela Ivana Meštrovića među učenicima Gimnazije Županja (anketa i video intervju); intervju s profesorom likovne umjetnosti  i akademskim slikarem Željkom Begovićem o važnosti Ivana Meštrovića te zastupljenosti njegovog djela u starom i novom kurikulumu likovne umjetnosti; izrada likovnog rada inspiriranog radom Ivana Meštrovića.

Aktivnosti su prezentirali na završnom skupu u Strizivojni.

U istraživanju su učenici koristili metode i digitalne alate kojima su se naučili koristiti u okviru „Škole za život.

U projektu sudjelovale učenice 2. razreda:

• Marija Pušeljić
  • Anja Kostadinović
  • Maja Miličević
  • Ana Blumenšajn
  • Ema Vidović
  • Lara Barbir

Mentorica učenicima bila je Danijela Kegalj, prof. povijesti, a nositelj projekta za školu ravnatelj  Ivica Živković, prof.

Veliku pomoć u istraživanju, kao i u mentoriranju likovnog rada na temu stvaralaštva Ivana Meštrovića učenicima je pružio profesor likovne umjetnosti i akademski slikar Željko Begović.

objavio: Goran Knez   datum: 29. 2. 2020.