« Siječanj 2018 »

Volonteri

Volonteri županjske gimnazije osnovani su 2015. godine na poticaj ravnatelja i zainteresiranih učenika.Naša je želja da aktivnostima doprinosimo svojoj školi i zajednici,a i radimo nama zanimljive projekte.Tek smo na početku,no vjerujemo da ćemo se malo po malo,projekt po projekt sve više razvijati i rasti! Odgovorna osoba je prof. Nada Androić.

Trenutni članovi:  Andrea Kulišić,Dorotea Jagarinac,Ivana Jovanovac,Ivana Martić,Jelena Jurilj,Katarina Hastentenfel,Kristina Zrinski,Martina Bobek,Nikolina Blažanović,Nikolina Knežević,Sunčana Pastuović i Tajana Kobaš.

Naš prvi projekt bio je u suradnji s USRED-om (Udruga srednjoškolaca Hrvatske).USRED je udruga mladih koja se bavi informiranjem, obrazovanjem i umrežavanjem srednjoškolaca na nacionalnoj i europskoj razini.

Međunarodni dan srednjoškolaca obilježava se svake godine 17. studenog  u spomen na praške studente i srednjoškolce koji su zbog mirnog prosvjeda protiv nacističke okupacije svoje zemlje, streljani bez ikakvog suđenja i dokazivanja krivnje. Žalosno je što nisu bili svjesni svojih prava kojih su danas učenici sve više svjesni te se bore za njih.Upravo na ovaj dan naviše se raspravlja o pravima učenika. Učenicima je dopušteno slobodno govoriti o problemima koji ih muče te iznositi razne ideje kako bi riješili moguće probleme te poboljšali uvjete učenika i studenata.

U našoj školi je obilježavanje počelo u petak ,13.11. Tada su postavljeni: sandučić za prijedloge i ideje i lenta događaja,a naši učenici svirači su nam uljepšali odmore.

16.11. smo Međunarodni dan srednjoškolaca povezali s danom tolerancije kako bi se prisjetili i kako ne bismo zaboravili mlade ljude koji su poginuli zbog ruke svojih vršnjaka. Tom prilikom prisjetili smo se tragično preminulog učenika Luke Ritza te svih učenika koji su žrtve nasilja.Volonteri su dijelili kartice s lijepim mislima kako bi bar malo uljepšali naporan dan profesora i učenika.

17.11. smo napravili malu izložbu pod nazivom : „Šalabahter naš svagdašnji“, a 18.11. smo se pjesmom prisjetili Vukovara

19.11. smo predstavili rezultate ankete o školskim uniformama,a članica USRED-a, Nikolina Blažanović ,je informirala učenike raznim brošurama.

20.11. su se učenici opustili uz popuste na razna, njima draga pića, u MDS bircu President.

Naš drugi projekt bilo je obilježavanje Dana ružičastih majica.Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi. Inicijativom školskih kolega je na konstruktivan i inteligentan način riješeno sustavno zlostavljanje dječaka, posvećenog podršci liječenju teško bolesne majke. Ružičaste majice, koje su solidarno s dječakom nosili njegovi školski kolege, postale su prepoznatljiv simbol inicijative, i kasnije, međunarodno prepoznate obljetnice.
Taj dan naši su voloneri bili u službenim ružičastim majicama i širili poruke protiv nasilja!

Naši idući projekt je bio skupljanje plastičnih čepova za oboljele od leukemije i limofma. Zahvaljujući našim učenicima, profesorima i drugom osoblju, skupili smo tri velike kutije čepova! Čepove smo skupljali nekoliko mjeseci te ih poslali u Čakovec, a uz njih smo skupljali i plastične boce.

OGLASNA PLOČA

ENERGETSKA OBNOVA ŠKOLE