« Svibanj 2024 »

„PUTEVIMA NIKOLE ŠUBIĆA-ZRINSKOG I SULEJMANA VELIČANSTVENOG“ – POSJET MOHAČU, SIGETU I PEČUHU

U subotu 1. travnja 2023. godine učenici Gimnazije Županja uputili su se u Mađarsku u okviru kurikuluma redovne nastave Povijesti, Geografije, izborne i dodatne nastave. U svrhu usustavljivanja ishoda, provedena je izvanučionička nastava pod nazivom „Putevima Nikole Šubića-Zrinskog i Sulejmana Veličanstvenog“.

Više pročitajte u nastavku obavijesti.

Na putovanju su učenici posjetili Spomen park Mohačke bitke u Mohacsu, sigetsku utvrdu,  Park mađarsko-turskog prijateljstva u Szigetvaru i stručno razgledali Pečuh. Nakon pljuska koji ih je pratio u prvom dijelu izleta, obradovalo ih je ugodno sunčano vrijeme pri razgledu kulturno-povijesnih destinacija. Budući da je izlet organiziran u svrhu ostvarivanja planiranih kurikularnih aktivnosti, učenici su marljivo ispunjavali zadane aktivnosti i radne listiće iz nastave Povijesti, a geografi su tijekom putovanja demonstrirali ostalima znanja o geografskih obilježjima hrvatskog i mađarskog dijela Baranje. Tijekom izleta okušali su se u srednjovjekovnim borilačkim vještinama, uspeli se na sigetsku tvrđavu u spomen na junačku smrt Nikole Šubića-Zrinskog i multimedijalnim putem produbili svoje spoznaje o Mohačkoj bitki. U Parku mađarsko-turskog prijateljstva saznali su kako se danas vrednuju sukobi Nikole Šubića-Zrinskog i Sulejmana Veličanstvenog i kako oni mogu postati most u suradnji država i naroda koje su branili ili osvajali.

Na kraju izleta učenici su uživali u slobodnom vremenu u prekrasnom Pečuhu i, prema vlastitim riječima, bili vrlo zadovoljni svime što su vidjeli i doživjeli. Zaključili su da je izvanučionička nastava izvrstan način učenja zbog izravnog odlaska na lokalitete povijesnih događaja.

Voditelji putovanja bili su profesori povijesti Danijela Kegalj i Filip Jurić te profesorica geografije Anica Đaković.

U galeriji možete vidjeti fotografije s putovanja u Mađarsku te popratni video koji je snimila Magdalena Jurić, učenica 3. a razreda.

radni_listic_Mohac-Siget_2.a.docx (21.06 KB)

objavio: Goran Knez   datum: 6. 4. 2023.